Позвънете: 0888 412 563
ЗАПАЗЕТЕ ЧАСОколо една на седем жени ще изпитат нещо по-екстремно от типичния „бебешки блус“. Родилите жени, които се борят с тъга, тревожност или безпокойство в продължение на няколко седмици или повече, могат да страдат от следродилна депресия. Докато състоянието „бейби блус“ е с тенденция да преминава бързо, следродилната депресия може да бъде дълготрайна и сериозно засяга способността на жената да се справя пълноценно в ежедневието си. Чувствата на тъга и тревожност могат да бъдат крайни и да възпрепятстват способността на жената да се грижи за себе си или семейството си.
Какви са признаците и симптомите на следродилната депресия?
Липса на настроение и усещане за депресия през по-голямата част от деня в продължение на няколко седмици или повече
Усещане за тъга, безнадеждност и празнота
Често плакане без конкретна причина
Постоянни колебания за способността да се грижи за бебето
Трудности в създаването на емоционална свързаност с бебето
Преживяване на гняв и яд
Трудности в концентрацията, запомнянето на детайли, взимането на решения
Отдалеченост и отдръпване от семейството и приятелите
Загуба на интерес към дейности, които обикновено носят удоволствие (включително липса на сексуално желание)
Усещане за умора през по-голямата част от деня
Силна раздразнителност, нервност и резки промени в настроението
Чувство на тревожност, безпокойство, пристъпи на паника или бързо препускащи обсесивни мисли
Мисли, свързани с нараняване на себе си или детето
Прекомерно хранене или липса на апетит
Какво причинява следродилна депресия?
Следродилната депресия не е следствие на една причина, а вероятно е резултат от комбинация от физически и емоционални фактори. Депресията след раждането не се случва поради нещо, което майката прави или не прави.
След раждането нивата на хормоните (естроген и прогестерон) в тялото на жената бързо падат. Това води до химични промени в мозъка й, които могат да предизвикат промени в настроението. Освен това, много майки не получават почивката, от която се нуждаят, за да се възстановят напълно от раждането. Постоянното лишаване от сън може да доведе до физически дискомфорт и изтощение, което може да допринесе за симптомите на следродилна депресия.
Как се лекува следродилната депресия?
Следродилната депресия е лечима. При лечението й решаваща роля играе социалното взаимодействие, комуникацията с приятелите и семейството. Редовните, дозирани упражнения и балансираната диета, богата на протеини, витамини и минерали, също помагат на младите майки да подобрят настроението си и да се възстановят по-бързо. Планът за лечение трябва да бъде съставен изцяло индивидуално.
За повечето жени най-ефективната стратегия на лечение е комбинация от нейната активност по отношение на социалното общуване и подкрепа, и психотерапията (разговор с терапевт).