Позвънете: 0888 412 563
ЗАПАЗЕТЕ ЧАССправянето със сексуалните проблеми е нещо, за което повечето хора не обичат да говорят, но е важно да се предприемат действия за решаването им, за да не превърнат в пречка и усложнение за връзката.
Видове сексуални проблеми
В съвременния свят съществуват много различни видове сексуални проблеми, но ето някои от най-често срещаните категории:
Загуба на либидото - Дали това е менопауза при жените или твърде голям стрес за мъжа, има много причини, поради които сексът може да стане по-малко приоритетен. Това може да предизвика сериозни проблеми в отношенията.
Проблеми с представянето - От еректилна дисфункция до неспособност на жената да постигне оргазъм, съществуват редица физически проблеми със сексуален характер, които могат да имат отрицателен ефект върху връзката.
Проблеми с болката - За някои жени, също и мъже, сексът може да бъде болезнен, което може да предизвика желание да се избегне всякаква сексуална активност. Това избягване на интимност поради физическа болка може да бъде погрешно разбрано от партньора, причинявайки още повече стрес на връзката.
Какъвто и да е точният вид сексуален проблем, който причинява усложнения и трудности в една връзка, ако не бъде разгледан и разрешен, може да окаже огромно негативно въздействие върху връзката.
Типични признаци на сексуални проблеми:
Тревожност, гняв, вина или други негативни емоции
Избягване на интимност във всички форми
Невъзможност да се изпълняват сексуалните функции
Получаване на помощ при сексуални проблеми
Сексуалните проблеми са проблеми, които засягат способността на мъжа или жената да функционират сексуално. Въпреки че има широк спектър от сексуални проблеми, които могат да предизвикат проблеми в отношенията, има и много форми на терапия, които могат да помогнат, независимо от конкретния проблем. Психотерапевтичната подкрепа може да помогне на двойката да премине и реши сексуалните си проблеми, така че те да нямат отрицателно въздействие върху връзката. Докато някои двойки са в състояние да се справят сами, други имат необходимостта да получат насоки и терапевтична подкрепа за този понякога деликатен въпрос. В повечето случаи и двамата партньори искат да участват в терапията, но има и различни обстоятелства, при които единия партньор търси помощ, а другия се включва в процеса в последствие, за да подкрепи партньора си в името на чувствата им.
Сексуалната дисфункция може да бъде в резултат на физически или психически проблем.
Много физически състояния могат да попречат на сексуалната функция. Такива са: диабет, сърдечносъдови заболявания, неврологични заболявания, хормонален дисбаланс, хронични заболявания, алкохолизъм или злоупотреба с наркотици. Проблемът може да се дължи и на странични ефекти от някои медикаменти като антидепресантите.
Психическите причини могат да бъдат свързани със стрес и безпокойство, притеснение относно представянето по време на половия акт, проблеми с взаимоотношенията или финансите, депресия, чувство за вина, както и сексуална травма от миналото.
Подобни проблеми засягат както мъжете, така и жените. Те могат да се появят при млади и стари.
Сексуалното удовлетворение може да бъде изложено на риск от дисфункция, която да настъпи на всеки етап от сексуалния цикъл на реакция: усещания (желание и възбуда), стимулация към оргазъм, оргазъм и развръзка. Такива проблеми възникват при 43% от жените и 31% от мъжете. Най-често срещаната дисфункция при жените е разстройство на сексуалната възбуда (10-20%), а при мъжете преждевременната еякулация (около 30%).
Сексуалната дисфункция може да бъде причинена от различни физически и психологически фактори. Ключова сред психологическите е тревожността.
Много хора, страдащи от тревожност или други разстройства на настроението изпитват сексуална дисфункция, но степента варира значително. При някои може да се случи само няколко пъти, а при други във всеки опит за осъществяване на сексуален акт.
Тревожното разстройство може да предизвика сексуална дисфункция. Обратното също е вярно – хората със сексуални смущения могат да станат по-тревожни. Мъжете, които преживяват преждевременна еякулация или потискат сексуалното си удоволствие, имат по-висока вероятност да развият тревожно разстройство от онези, които нямат такива проблеми. Жените с тревожност имат повишена вероятност да развият възбудна или оргазмална дисфункция – до 3,5 пъти по-висока от нетревожните жени. При мъжете и жените тревожността е свързана с по-голям риск от оргазмална дисфункция, от понижаване на сексуалната възбуда и от намалено сексуално желание.
Прекъсване на цикъла сексуална дисфункция-тревожност-депресия
Преживяването на сексуална дисфункция често може да предизвика висока тревожност. Независимо от това, което е причинило отделния случай или специфичния подтип (напр. еректилна дисфункция, оргазмални затруднения), тревожността и депресията могат да бъдат причина за нейното поддържане.
Често по-правилно е сексуалната дисфункция да се приеме като симптом или последица от тревожността или депресията. Прекъсването на този цикъл до голяма степен зависи от това доколко сполучливо се управляват тези разстройства. Общата нишка, която минава през тях, е изкривеният мисловен модел за себе си. Отрицателните сексуални преживявания могат да обусловят реакция на тревожност при бъдещи сблъсъци със секса.
Избягването е един от най-честите начини за справяне с тревожността. То е естествен отговор, който се е оформил в резултат на човешката еволюция. Когато чувстваме заплаха, нашият естествен отговор е да се дистанцираме от нея, което осигурява непосредствена полза. Можем да си представим как преди хиляди години това е било много полезна черта за самозащита.
Подобна реакция на стрес и тревожност днес, обаче, ни дава краткосрочни ползи, но дългосрочни проблеми. Чрез незабавното напускане или избягване на стресова ситуация, тревожността временно намалява, но тя остава неразрешена, което значи, че ще се върне всеки път, когато се подложим на същия стрес-стимулиращ стимул. Ето защо избягването не е ефективна стратегия за преодоляване на безпокойството.
Повечето видове сексуална дисфункция могат да имат силен ефект върху личния живот. Ранните преживявания могат да задействат началото на самоподхранващ се цикъл на сексуална дисфункция, тревожност и депресия, а излизането от него може да бъде трудно. Специфичните стратегии и обучените специалисти могат да помогнат за възстановяване на нормативното ви сексуално функциониране.