Позвънете: 0888 412 563

ЗАПАЗЕТЕ ЧАС

ПОЗИТИВНА ПСИХОТЕРАПИЯ

ПОЗИТИВНА ПСИХОТЕРАПИЯ

В основата на Позитивната психотерапия (ППТ) стои виждането за цялостност и единство на психиката по отношение на значението на различните конфликти и проблеми.Елегантната й структура, и възможността в нея да присъстват множество различни техники от различни теоретични направления, я прави удобен метод, който би могъл да отговори на индивидуалните потребности на всяка личност.

 Тя се фокусира върху възможностите, ресурсите и способностите на самия клиент. 

Позитивната психотерапия е в основата си дълбинно психологичен психотерапевтичен метод. Терапията е с широко поле на действие. Методът може да се използва като лечебен метод в клиничната практика в психиатрията и психосоматиката, в психологическото консултиране. Терапията е съпътстваща, подкрепяща и консултираща техника. Удачна и успешно използвана се използва за фамилна и групова терапия. Методът позволява обкръжението (членове на фамилията, колеги, приятели, останалите в групата) да бъде привлечено като ко-терапевт.

Важен принцип на позитивната психотерапия - е принципа на уникалността на индивида.

Използването и получаването на удоволствие може да бъде от това "какво е" в момента, а не от това, което "би могло да бъде". Подобряването на клиента може да бъде постигнато постепенно - инструментът е "търпение".

Методът на позитивната психотерапия се основава на дълбоко убеждение, че всеки е надарен с всички необходими умения, за да живее щастливо. Всеки има достъп до неизчерпаемите възможности на живота за личностното си развитие.

Водещо е убеждението, че човек е мина, пълна със скъпоценни камъни. Една от задачите му - да се намери скритото съкровище, да го вземе от дълбините на човешката си душа и да го покаже на света под формата на природни инстинкти и таланти, които водят до себереализация.

Позитивната психотерапия предоставя възможност за изразяване на мисли, чувства и поведение за хармонично развитие.

Всяка една проблематика, която обикновено предизвиква страдание в нас, би могла да се разгледа в нейният позитивен, цялостен смисъл, за да се открият съдържанията, които носят печалба на личността. Точно откриването на подобна вторична психологична печалба е и първата задача в психотерапевтичният процес в позитивната психотерапия.

Централната идея в тази терапия е работа с актуалните способности на човека, а не толкова с болестта, симптома или проблема. Актуалните способности – това са онези страни на личността, които фигурират в най-различни ситуации от всекидневния му живот. Изхождайки от главната теза на позитивната психотерапия, здравият не е този, който няма проблеми, а този, който знае как удачно да се справи с възникващите трудности и успява да намира оптималното количество решения на проблемните ситуации.

Позитивната психотерапия – това е метод, който ни дава знания за човека и който ни учи вместо да влизаме в битката с околния свят, да го приемаме във всичкото му многообразие и цялостност.



Основни положения на позитивната психотерапия:

Съгласно идеята на метода, позитивната представа за човека изхожда от това, че всеки човек от раждането притежава две основни способности: Познание и Обич. В зависимост от вродените дадености, външната среда (семейна, културна), спецификата на епохата, в която живее човекът, двете споменати способности – „познание“ и „обич“- се диференцират. По този начин се създават неповторими комбинации на основните личностови черти. И двете базови способности се намират в тясна взаимовръзка: нивото на развитието на едната поддържа и улеснява развитието на другата. Върху този постулат се изгражда и представата за човека в позитивната психотерапия: човекът по своята природа е добър и притежава вродено влечение към добро.

Методът позитивна психотерапия е основан върху дълбока вяра в това, че всеки човек е надарен с всички необходими индивидуални способности, за да живее щастливо. Всеки има достъп до неизчерпаемите жизнени възможности за личностно израстване и индивидуално процъфтяване. Изпълняване на жизнената мисия – това е основата на удовлетворението в живота.

Неоспоримото достойнство на метода се явява неговата достъпност за всякакви социални и възрастови групи. Несложният език, системният подход, обучението за самопомощ привлича към метода все повече хора от всякакви професиoнални групи.

Ценността на дадената психотерапия е в това, че проблемът се разглежда под ъгъла на транскултурален подход. Специалистът на дадения метод притежава особена чувствителост и ценни познания за разнообразните духовни и културни особености на народите по света. Приема се, без да се оспорва уникалността на жизнения опит на отделните хора и цели нации. Спецификата на средата, духовната атмосфера, в която се е родил и израсъл човека, не се разглеждат като предразсъдък, а се уважават. Транскултуралният подход на метода предлага да се концентрираме не върху различията, а върху сходствата на човешката раса. В центъра на метода се изследват два въпроса:

Какво общо имат хората?

С какво се различават?

Философията на позитивната психотерапия разглежда процеса на промяна на човека комплексно: признава се движението и на тялото, и на душата и духа; анализира се тясната им взаимовръзка. По време на психотерапията във фокус се намират индивидуално-биологичните, психосоциалните и духовните аспекти на личността. Този подход помага да се сдобием с вътрешна цялостност.

Много от психотерапевтичните направления се обръщат по-скоро към патологичните нарушения на личността, към болестта. В позитивната психотерапия през целия процес на взаимодействие между терапевт и клиент се акцентира върху човешките възможности, които се явяват основния и първичен момент на изцелението. Като причини на възникващите проблеми на личността методът определя потиснатите и неразвити области на духовното и междуличностното общуване. Те ни водят към източниците на конфликтите и нарушенията в живота.


В основата на метода лежат три важни принципа:

Принципът на надеждата, който се фокусира върху човешките ресурси. Той помага да се прочувстват способностите и да се поеме отговорността за всичко, което се случва в личния живот.

Принципът на баланса, който разглежда живота и развитието на клиента в четиритте основни области:

– тяло

– контакти (отношения)

– достижения

– бъдеще (фантазии, мечти, идеали)

Същността на дадения принцип – стремежът към възстановяване на естествената хармония. Липсата на внимание към една от сферите на човешкото битие, липсата на развитието на същата, внася дисхармония и създава определен дефицит, което се проявява като неудовлетвореност, отчаяние, потиснатост, болес

Принципът на самопомощта, който може да бъде прилаган като стратегията за хармонизация, адаптация и развитие на личността. В началото го прави психотерапевт, а след това в процеса на самопомощта, човекът го прилага за себе си или пък помага на обкръжението си: членовете на семейството, колегите, приятелите.


Неоспоримото достойнство на метода – неговата насоченост към развитието и бъдещето. Методът обучава да формираме бъдещето чрез приемане на настоящето. Признанието на пълната отговорност за живота помага в правенето на конкретни стъпки за промяна на своята реалност. Същността на този принцип може да се изрази с народната мъдрост: „Ако искаш утре да имаш това, което никога не си имал, то днес трябва да решиш да направиш това, което никога не си правил.“


Още един важен принцип – принципът на уникалността на личността. Животът няма стандарти. Многообразието и пъстротата на източниците на човешкото щастие се коренят в това, че можем да използваме и да получаваме удоволствието от „това, което имаме“ в даден момент, а не от това, което „би могло да бъде“. Способността да видиш в днешната реалност това, което може да те направи щастлив, да ти даде сили за конкретна стъпка напред към целите си и да получиш радостта от него, тази способност ни прави създатели на собственото ни Аз и ни дарява с мъдрост.

Позитивната психотерапия може да се превърне в един от начините да балансираме живота и да станем Авторите му.

Позитивният подход не означава интерпретация на живота през „розовите очила“. Позитивният подход – това е наличната позиция, даденост във всеки момент от живота. Позитивен, тоест реалистичен и конструктивен, а не наивно „розов“.

Позитивната психотерапия като метод е предназначена да помогне на човека, да не се загуби в потока на стремителните събития на епохата, да открие себе си и да повярва в това, че както птицата е родена да лети, така и човекът е създаден да живее щастливо.