Позвънете: 0888 412 563
ЗАПАЗЕТЕ ЧАСМетода на Краткосрочната терапия е част от т.нар. „ресурсни терапии“, водещи началото си от средата на 20 в. Те черпят вдъхновение от философското допускане, че ние създаваме своята реалност чрез убежденията и вярванията, които изповядваме, езикът, който използваме, и фактите, които приемаме за истина.
По време на консултациите се стимулира начин на живот, свързан с развиване на умения, провокиране на въображението, разгръщане и утвърждаване качествата и възможностите на личността.
Фокусираният към решение подход е разработен в Америка през 1980 г. от Стив де Шейзър и Инсу Ким Берг. След като прекарват много години в изучаване на „проблемно поведение“ и в опити да го променят, те преминали към изучаване на „поведение на решението“ и как да го предизвикват.
Две прости идеи лежат в основата на фокусираният към решение подход:
Никой не е съвършен. Няма как да правим всичко перфектно. Това се отнася и за нашите проблеми. Ако не можем да „правим“ проблема си перфектно във всеки един момент, би трябвало да има време, в което гo правим „не чак толкова добре“. Това време де Шейзер и Берг наричат „изключения“. Каквото и да прави по различно човек по време на тези „изключения“, то би било основата на едно потенциално решение. От тук следва, че част от задачата на практикуващия фокусиран към решение подход е да открие какво е това, което клиента вече прави и което може да допринесе за решение на проблема му.
Втората идея е, че когато знаеш къде искаш да стигнеш, стигането там става много по-вероятно. Една от често срещаните последици при наличието на сериозен проблем е, че той замъглява виждането ни за бъдещето. Ние знаем, че не искаме проблема, но сме загубили от поглед това, което всъщност искаме. Практикуващите фокусиран към решение подход задават много въпроси за това, което животът би могъл да е, ако проблемът е решен. Докато отговорите на тези въпроси постепенно се разгръщат, практикуващият и клиентът започват да изграждат картина, даваща им идея накъде трябва да се насочат. Колкото по-ясна става тази картина, толкова е по-голяма вероятността тя да започне да се случва.
Тези две идеи заедно съставляват фокусирана към решение кратка терапия, изследването на която показва, че е ефективна при 65-83% от случаите, в средно 4-5 сесии. Това е една нетрадиционна форма на терапия, тъй като не анализира проблема, патологията и миналото, а се акцентрира върху намирането на решения в настоящето и бъдещето.
Целеполагането и планирането са ключови във фокусирания към решения подход, а самата терапия се осланя на уникалността на всеки клиент.
Работи се с индивидуалния потенциал и ресурсите, които притежава всеки човек.
А това, което прави кратката терапия привлекателна за клиенти и за терапевти, е постигането на резултати в рамките на няколко консултации!
При тази терапия се избягват съзнателно всички теории за човешкото поведение, за разлика от класическите терапевтични подходи. Животът се разглежда като много по-богат от всяка обясняваща го теоретична матрица. За разлика от това, технологично погледнато, подходът е като при другите видове терапии – базиран на разговор между терапевт и клиент. По-конкретно казано, това е специализиран и структуриран разговор, в хода на който, терапевт и клиент се опитват да да конструират една по-добра реалност за клиента.