Позвънете: 0888 412 563

ЗАПАЗЕТЕ ЧАС

Натрапливи мисли. Обсесивно-компулсивно разстройство

Натрапливи мисли. Обсесивно-компулсивно разстройство

Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР) е общо, хронично и продължително разстройство, при което човек има неконтролируеми, повтарящи се мисли (натрапливи мисли - обсесии, появяващи се против желанието и волята) и поведение (натрапливи действия - компулсии), които той или тя непреодолимо и неконтролируемо желае да повтаря отново и отново. Тези импулси са изтощителни и се усилват с развитието на разстройството.

Знаци и симптоми

Хората с ОКР могат да имат симптоми на натрапливост, компулсии или и двете. Тези симптоми могат да влияят негативно, затрудняват и утежняват всички аспекти на живота, като например работа, училище и лични взаимоотношения.

Обсесиите са повтарящи се мисли, импулси или умствени образи, които предизвикват безпокойство. Честите симптоми включват:

Страх от микроби или замърсяване

Нежелани забранени или табу мисли, включващи секс, религия и насилие

Агресивни мисли към другите или към себе си

Подредба в симетрия или в перфектен ред

Компулсиите са повтарящи се поведения, които човек с ОКР има постоянното и неконтролируемо желание да прави в отговор на обсебващите мисли. Обичайните компулсии включват:

Прекалено почистване и / или измиване на ръце

Подреждане на нещата по определен, точен начин

Повтаряща се проверка дали нещо е свършено, като например многократно проверка, дали вратата е заключена или дали фурната е изключена

Компулсивно броене


Не всички ритуали или навици са компулсии. Всеки човек двойно проверява нещата понякога. Но човек с ОКР като цяло:

Не може да контролира мислите или поведението си, дори когато тези мисли или поведения са очевидно прекомерни

Прекарва поне 1 час на ден в тези мисли или поведения

При извършването на ритуалите не изптва удоволствие, но може да почувства кратко облекчение от безпокойството, което мислите причиняват

Изпитва значителни проблеми в ежедневието си поради тези мисли и/или поведения

Някои хора с ОКР също имат тиково разстройство. Моторните тикове са внезапни, кратки повтарящи се движения, като мигване на очите и други движения на очите, гримаси на лицето, свиване на рамене и отклоняване на главата или рамото. Обикновените вокални тикове включват повтарящи се почиствания на гърлото, подсмърчане  или сумтене.

Симптомите могат да се появяват и да отшумяват, да се засилват или намаляват с течение на времето. Хората с ОКР могат да се опитват да си помагат, като избягват ситуации, които предизвикват натрапчивостите им, или могат да употребяват алкохол или наркотици, за да се успокоят. Въпреки че повечето възрастни с ОКР признават, че това, което правят, няма смисъл, някои възрастни и повечето деца може да не осъзнаят, че поведението им е извън обичайното. Родителите или учителите обикновено разпознават симптомите на ОКР при деца.


Емоционалното състояние при ОКР е доминирано от изразено вътрешно напрежение и тревожност. Ако пациентът се противопостави на натрапливите действия, тревожността се увеличава. Когнитивното състояние се характеризира с изразена склонност към съмнения, а волевото – от „насилствени” мисли и/или действия.


Обсесивно-компулсивното разстройство е разпространено в еднаква степен както сред мъжете, така и сред жените. Началото на заболяването е почти винаги в детството или ранното юношество. При повече от половината от засегнатите индивиди изявата е внезапна. При някои пациенти интензивността на симптомите варира значително, докато при други се съхранява постоянна за десетилетия. Около 20% от всички пациенти страдат само от обсесии, а останалите изявяват едновременно обсесии и компулсии. С времето симптомите могат да се менят и припокриват.


Рискови фактори

ОКР е често срещано нарушение, което засяга възрастни, юноши и деца по целия свят. Повечето хора се диагностицират до около 19-годишна възраст, обикновено с по-рано се проявява при момчетата, отколкото при момичетата. Има случаи на развитие на ОКР и след навършване на 35-годишна възраст.

Причините за OCD не са известни, но рисковите фактори включват:


Генетика

Изследванията са показали, че хората с роднини от първа степен (като родител, брат/сестра или дете), които имат ОКР, са изложени на по-висок риск от развитие на разстройството. Рискът е по-висок, ако роднината от първа степен е развил ОКР като дете или тийнейджър.

Едно от последните изследвания открива връзка между ниските нива на серотонина и развитието на разстройството. Има и доказателства, че ниският серотонин може да се предаде от родители на деца. Серотонинът и ниските му нива засягат онази част на мозъка, която отговаря за планирането и преценката, както и тази, която обработва съобщенията за движение на тялото.


Мозъчна структура и функциониране

Проучванията на изображения показват различия във фронталната кора и подкоровите структури на мозъка при пациенти с ОКР. Изглежда има връзка между симптомите на ОКР и нарушения в някои области на мозъка, но тази връзка не е ясна. Изследванията все още са в ход.


Среда и социални фактори

Хората, които са преживели насилие (физическо или сексуално) в детска възраст или друга травма, са изложени на повишен риск от развитие на ОКР.

В някои случаи децата могат да развият симптоми на ОКР след стрептококова инфекция - това се нарича Педиатрично Автоимунно Невропсихиатрично нарушение Свързано със Стрептококова Инфекция (PANDAS).


Лечение на обсесивно-компулсивно разстройство

Лечението на разстройството е много сложен и дълъг процес. Понякога се назначава медикаментозно лечение, което се състои най-често в изписване на антидепресанти. Психотерапията е изключително подходящ метод за лечение, защото благодарение на нея пациентът трябва да преодолее своите натрапчиви действия и мисли и да започне да осъществява контрол върху своите дейности.

Обсесивно-компулсивното разстройство се поддава по-трудно на лечение в сравнение с останалите тревожни разстройства. Въпреки това то е напълно лечимо състояние, което обаче изисква стриктно спазване на предписаната терапия.

Компулсиите значително влошават нормалния живот на човек и пречат не само на ежедневието му, но и комуникацията с околните, което още повече влошава състоянието.

Много често обсесивно-компулсивното разстройство се свързва с повишен риск от злоупотреба с алкохол и дори суицидни мисли. Тези проблеми се свързват с изпадането в депресивни състояния. Затова е изключително важно разстройството да бъде диагностицирано навреме и да се лекува правилно и последователно