Позвънете: 0888 412 563

ЗАПАЗЕТЕ ЧАС

Генерализирана тревожност

Генерализирана тревожност

Генерализираното тревожно разстройство е вид психично нарушение, което най-често възниква през детството и юношеството. Характеризира се с прекалена тревожност и притеснения във връзка с извършването на всекидневни и обичайни дейности. Страдащите от генерализирано тревожно разстройство винаги са негативно настроени, в очакване на нещо лошо. Те не могат да се преборят с чувството за притеснение.

За разлика от паническото разстройство, тук няма светъл период без симптоми. В голяма част от случаите няма ясна причина за повишената тревожност на тези хора. За съжаление те не осъзнават това и с времето животът им се превръща в постоянен страх, тревога и безпокойство. В някои случаи тревожността може до такава степен да влияе, че болният да не е в състояние да функционира нормално.

Най-често причините за отключване на генерализирано тревожно разстройство остават неизяснени. Под внимание се вземат генетични фактори, смърт на любим човек, развод, нова работа.


Рискови фактори за генерализирано тревожно разстройство  са:

  • женски пол
  • психотравма в детството
  • скорошна психотравма
  • тежко заболяване
  • стрес
  • определени особености на характера
  • генетично предразположение
  • употреба на алкохол и/или наркотици


Има определени черти на характера, които правят човек по-податлив към развитието на този проблем. Това могат да бъдат нервност, депресивност, усещане за потиснатост.

Около 7% от населението по света страда генерализирано тревожно разстройство. При жените се наблюдава два пъти по-голяма вероятност от развитието на това състояние, отколкото при мъжете. На пръв поглед това е леко психологично разстройство, но със сериозни последици.


Това е хронично състояние и редица хора казват, че се безпокоят почти през целия си живот. Голяма част от хората с генерализирано тревожно разстройство имат редица други проблеми като депресии, фобии, проблеми във взаимоотношенията.


Симптоми при генерализирано тревожно разстройство:

Патологичните промени при генерализираното тревожно разстройство основно се изразяват в усещането на лицето за околния свят, който се възприема като неясно застрашаващ.

Най-характерните симптоми на това разстройство са: нервност, раздразнителност, прекалено безпокойство или тревога, липса на критична оценка за дадената ситуация, необходимост от непрекъснато движение, невъзможност за оставане в покой, проблеми със съня, гадене, трудност при концентрирането, треперене. Много често изброените симптоми се усложняват от чувството за депресия, което допълнително утежнява състоянието на болния.

Децата с Генерализирано Тревожно Разстройство обикновено се тревожат за проблеми, свързани с представянето в училище или спортни събития, за точността си, също така за опасности от природни бедствия или възможност от война. Поведението, което понякога придружава това състояние  при деца, включва:

  • прекалено изпълнителни и конформистки настроени
  • перфекционисти
  • несигурност в себе си
  • нужда от постоянно проверяване на задачите
  • търсене редовно и често одобрение и уверение от страна на родители, учители, братя и сестри или приятели
  • задаване на въпроса "Да, ами ако ...?"


Диагностициране на генерализирано тревожно разстройство:

Диагностицирането на състоянието се осъществява след провеждането на подробен разговор с болния. Този разговор трябва да се проведе от психиатър/психотерапевт, който подробно разпитва пациента си за чувствата и оплакванията, кога са се появили и в какво точно се изразяват.

Важно за диагнозата е оплакванията да се наблюдават за продължителен период от време и те силно да влошават ежедневието на пациента.


Лечение на генерализирано тревожно разстройство:

Когато се отхвърли всяко едно съмнение, че състоянието е резултат от телесно заболяване, веднага трябва да се назначи психиатрична консултация.

Генерализираното тревожно разстройство се повлиява добре от психотерапия и промяна в начина на живот, както и подобряване на психоадаптационните умения.

Болните с генерализирано тревожно разстройство често търсят психотерапевтично лечение, защото благодарение на него променят начина на мислене и поведение, които реално предизвикват негативните емоции. Тази терапия помага на болните да погледнат на отделните ситуации доста по-реалистично, с което до голяма степен се премахват чувството на тревога и безпокойство.

Терапията помага на пациентите да правят разлика между продуктивно и непродуктивно безпокойство. Пациентите стриктно трябва да спазват указанията на лекуващия специалист. Сеансите трябва да се извършват редовно.

Основният начин за предпазване от генерализирано тревожно разстройство е избягването на травматичния, хроничен стрес, доколкото е възможно. Спортът, разходките в природата, срещите с приятели оказват положително влияние върху нервната система. Не бива да се злоупотребява психоактивни вещества като наркотици, алкохол, различни медикаменти.